Ана шундай тадбирлардан бири Гурлан туманининг “Намуна” ҳудудидаги “Ғофуржон Диёр” масъулияти чекланган жамиятига қарашли бўлган экин даласида туман “Сув етказиб бериш хизмати” ДМ мутахассислари ҳамда фермерлар иштирокида ўтказилди.
Унда пахта маҳсулоти етиштирилаётган мазкур 15 гектарли ер майдонда ўрнатилган дискрет (кавсар) технологиясининг афзалликлари ҳақида батафсил маълумотлар берилди.
Шу билан бирга, сув тежовчи технологияларни жорий этиш бўйича давлатимиз томонидан олиб борилаётган рағбатлантириш механизмлари тушунтирилди.
Хусусан, “agrosubsidiya.uz” платформаси ҳамда “suvkredit.uz” электрон тизимлари ишлаб чиқилганлиги ва уларнинг шаффоф ишлаши, яъни барча жараён босқичларида тўғридан-тўғри кузатиб бориш имконияти мавжудлиги юзасидан атрофлича маълумотлар берилди.Чапқирғоқ Амударё ИТҲБ матбуот хизмати